WINO RÓŻOWE

Wino różowe

Wino różowe to jedna z najstarszych i najlepiej znanych odmian wina. Wytwarzane już w starożytności w procesie maceracji idealnie łączy walory smakowe zarówno czerwonego wina (fermentowanego ze skórkami) jak i białego (fermentowanego bez skórek). Te pyszne wina tworzą doskonałe wina piknikowe o lekkich smakach i często zaskakującej złożoności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz różowe wino z Hiszpanii, różowe wino z Kalifornii, czy musujące wino z Francji zawsze odnajdziesz rozkosz delikatnego smaku i różnorodnego aromatu. Znajdź i zamów swoje ulubione wino różowe.

Wino online - różowe

Wino różowe


Jak produkowane jest wino różowe? Wino różowe można wytwarzać na różne sposoby, przy czym najczęstszą metodą jest wczesne wyciskanie odmian czerwonych winogron po bardzo krótkim czasie (zwykle około po 12–24 godzinach), kontaktu ze skórą (maceracja). Podczas maceracji ze skórki, nasion i wszelkich łodyg pozostających w kontakcie z moszczem wymywane są fenole, takie jak antocyjany i garbniki, które przyczyniają się do koloru, a także wiele składników smakowych. Oprócz dodawania koloru i smaku, te fenole służą również jako przeciwutleniacze, chroniąc wino przed degradacją narażenia na tlen. Podczas gdy wina czerwone często macerują od kilku dni do nawet kilku tygodni, bardzo ograniczona maceracja różowego wina oznacza, że wina te będą miały mniej stabilny kolor, potencjalne składniki smakowe i ochronę przed tlenem. Przyczynia się to do win o krótszym okresie przydatności do spożycia, które mają zostać spożyte wkrótce po wydaniu.

Metoda saignée

Francuska metoda „upuszczania” polega na usuwaniu części soku z moszczu w celu głębszego skoncentrowania fenoli, koloru i smaku czerwonego wina.


W przeciwieństwie do metody maceracji, która daje pewien, choć bardzo krótki, czas na kontakt soku ze skórkami, vin gris to wina wytwarzane z natychmiastowego tłoczenia czerwonych winogron bez czasu maceracji. Pomimo nazwy vin gris, uzyskany sok nie jest tak naprawdę szary, ale raczej bardzo blado różowy, który zwykle jest znacznie jaśniejszy niż tradycyjnie wytwarzane wino różowe przy użyciu ograniczonych metod maceracji i saignée. Zgodnie z francuskimi przepisami dotyczącymi wina, wina oznaczone gris de gris mogą być wytwarzane wyłącznie z lekko przyciemnionych odmian winogron, takich jak Cinsault, Gamay i Grenache gris.


sklep internetowy online - wino różowe

Metoda bezpośredniej prasy

Jasnoróżowe wina różowe są czasami wytwarzane przez tłoczenie. W tej metodzie winogrona z czerwonego wina są prasowane z włączonymi skórkami. Rezultatem jest jasnoróżowy sok, który jest następnie fermentowany do wina. Minimalny kontakt ze skórą podczas prasowania nadaje subtelny różowy odcień różowym winom, które wydają się być jaśniejsze w smaku niż wina wytwarzane metodami maceracji lub saignée.

Mieszanie dające wino różowe

Działa dokładnie tak jak wam się wydawało czyli do czerwonego wina dodaje się odrobinę białego wina, aż do uzyskania pożądanego efektu. We Francji jest to prawnie zabronione w jednym z win objętych chronioną nazwą pochodzenia (ChNP), z wyjątkiem szampana, w którym mieszanie jest główną metodą produkcji różowych szampanów. W innych regionach i krajach winiarskich mieszanie jest częstsze.


Kiedy i jak pić wino różowe?

Wino różowe jest najlepsze w okresie wiosennym, letnim i wczesną jesienią, gdy jest ciepło, a taryfa wydaje się być lżejsza.

Podawaj różowe wino lekko schłodzone w temperaturze około 9-13 stopni aby uzyskać najlepszą przyjemność ze smaku i picia. Podawaj lżejsze różowe wina w chłodniejsze dni, a mocniejsze różowe bliżej cieplejsze. W zależności od okoliczności miło będzie usiąść z lampką wina różowego w otoczeniu pięknych krajobrazów przyrody. Jeśli nie jest to możliwe wystarczy odpowiednia fototapeta aby zapewnić nam lepsze samopoczucie i otoczenie.

Oczywiście nie ma reguły, która mówi, że nie możesz rozkoszować się różem w chłodniejsze dni, więc jeśli jest zima, a chcesz szklankę różowego wina, zastanów się nad jednym z głębszych wykonanych metodą saignée lub spróbuj pysznego różowego szampana (wino musujące) i podawaj je schłodzone w temperaturze między około 9 a 13 stopni Celsjujsza.

Filtry
Kolor
Rodzaj
9PLN 65PLN
POMOC EKSPERTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?