WÓDKI

Wódki online - sklep internetowy

Wódka to jeden z najbardziej popularnych, mocnych alkoholi w Polsce. Co rocznie sięga po wódki miliony Polaków. Jakie wódki online wybierają najczęściej? Zobacz nasz sklep internetowy, wybierz najlepsze wódki i zamów już dziś!

Wódka - sklep online

Co to jest wódka?


Wódka to napój destylowany, który można wytwarzać z dowolnego fermentującego materiału rolniczego bogatego w skrobię lub cukier. Obecnie większość wódki, tradycyjnie wytwarzanej z ziemniaków, produkowana jest z ziaren, takich jak sorgo, kukurydza, żyto lub pszenica i melasa. Ze względu na proces destylacji wódka ma zwykle słaby smak lub nie ma go wcale, ale może mieć różne właściwości w zależności od różnych metod i użytych składników, co daje w rezultacie szereg smaków i konsystencji. Produkcja wódki w jej najwcześniejszej postaci sięga XIV wieku, głównie w Polsce i Rosji, ojczyźnie współczesnej wódki. Początkowo stosowana jako lekarstwo, wódka jako napój powoli zyskiwała na popularności, a dzięki postępowi w destylacji i dystrybucji ostatecznie trafiła na rynek masowy, stając się narodowym napojem z wyboru w obu krajach.

wódki


Wódka - podstawowe informacje:

Kolor: biały jak woda i przezroczysty

Region: Można wyprodukować wszędzie - historycznie kojarzony z Rosją, Polską i europejskim „pasem wódki”

ABV: 40% ABV

Wytwarzane z: Zwykle wytwarzane ze zbóż (sorgo, żyto, ryż, pszenica), ale może być również wytwarzane z owoców i warzyw (winogron, jabłek, kukurydzy, ziemniaków)

Nazwa wódka pochodzi od słowiańskiego słowa „woda”, które jest interpretowane jako „mała woda” w języku polskim i rosyjskim, ale ma również powiązania ze średniowiecznym napojem alkoholowym „aqua vitae”, które po łacinie oznacza „wodę życia”.

najlepsza wódka

Najlepiej sprzedające się marki wódek na świecie

Smirnoff - tytułowe dzieło rosyjskiego rolnika Pyrtora Smirnowa, który użył francuskiej pisowni swojego nazwiska. 

Absolut - szwedzka marka założona w 1879 roku przez przedsiębiorcę i „Króla Spirts” Larsa Olssona Smitha.

Khortytsa - Ukraińska wódka zbożowa, nazwana na cześć największej wyspy rzecznej w Europie i jednego z siedmiu cudów Ukrainy.

Żubrówka - ulubiona wódka w Polsce i wyjątkowa wśród wódek ze względu na swój profil smakowy i lekko zielonkawo-żółty kolor, który przypisuje się trawie żubrowej dodawanej do butelki jako nalewka.

Krupnik - wschodnioeuropejska marka wódki, która dzieli swój branding z istniejącym od dawna likierem miodowym. Druga co do wielkości marka wódki w Polsce, popularna na Białorusi i Litwie. 

Proces produkcji wódki

Wódkę wytwarza się poprzez zbieranie i mielenie substancji fermentowalnych, które następnie gotuje się wraz ze świeżą, przefiltrowaną wodą.

Następnie mieszaninę ogrzewa się, przekształcając skrobię w cukier, w wyniku czego powstaje „zacier”, który następnie przelewa się do kadzi ze stali nierdzewnej i pozostawia do fermentacji w alkohol etylowy - proces ten trwa od jednego dnia do dwóch tygodni.

Ciekły alkohol etylowy jest następnie destylowany w celu usunięcia zanieczyszczeń i zwiększenia ogólnej zawartości alkoholu. Można to zrobić albo za pomocą alembików, które wymagają wielu destylacji, aby osiągnąć wymaganą zawartość alkoholu, ale są bardziej praktyczne i opłacalne dla małych producentów wódki, lub za pomocą alembików kolumnowych, które są częściej używane w dużych skalach produkcyjnych i chwalone za czystość i czystość produktu końcowego. Celem destylacji wódki jest wytworzenie spirytusu jak najbardziej zbliżonego do czystego etanolu.

Dalsze etapy produkcji wódki

Po destylacji ciecz powinna zawierać 95–100% alkoholu (zgodnie z prawem większość wódek musi być destylowana do co najmniej 96% alkoholu, aw USA 95%). Po destylacji końcowego spirytusu niektórzy gorzelnicy decydują się na użycie węgla aktywowanego do usunięcia wszelkich pozostałych zanieczyszczeń.

Następnie należy dodać wodę, aby osłabić alkohol do znormalizowanego 40% ABV (choć różni się to w zależności od kraju) - na tym etapie destylator może również dodawać dodatki smakowe. Aromat można dodać, macerując składnik wódki lub mieszając go z destylowaną spirytusem owocowym. Można stosować tańsze esencje, jak przy produkcji ginu, chociaż mogą one sztucznie pachnieć i smakować oraz szybko blaknąć w szkle.

W przeciwieństwie do wina czy whisky, wódka nie poddaje się procesowi leżakowania, więc można ją od razu butelkować i sprzedawać. W niektórych zautomatyzowanych destylarniach można napełniać maszynowo do 400 butelek na minutę.

Podsumowanie

Jeśli szukasz najlepszej wódki na większą czy mniejszą imprezę w naszym sklepie internetowym znajdziesz większość najlepszych wódek z całego świata. Wszystkie w możliwie niskich cenach. Wysyłamy zamówienia możliwie szybko na terenie Polski i innych krajów europejskich. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do kontaktu z nami!


 

Filtry
5PLN 2990PLN
POMOC EKSPERTA:
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?