WHISKY SZKOCKA

Szkocka whisky online

Whisky bardzo często bywa kojarzona ze Szkocją choć w istocie krajem, z którego się wywodzi jest Irlandia. Nasz oferta to najwyższej jakości whisky ze Szkocji. Wiele odmian, gatunków oraz różne okresy leżakowania sprawiają, że u nas masz najlepszy możliwy dostępny wybór whisky online!

Whisky szkocka - informacje

Wytwarzana jest oczywiście w Szkocji według stosownych regulacji nazwanych "Scotch Whisky Regulations 2009".
Zgodnie z tymi regulacjami szkocka whisky musi spełniać takie wymogi:
- Zawiera nie mniej niż 40% alkoholu;
- leżakuje na terenie Szkocji w beczkach dębowych o objętości nie większej niż 700 l. przez dłużej niż 3 lata
- destylacja musi odbywać się w Szkocji;
- nie może zawierać innych składników oprócz prostego karmelu pełniącego rolę barwnika oraz wody;
- produkowana jest ze słodowanego jęczmienia oraz wody. Może posiadać dodatki innych zbóż.
- nie może zawierać enzymów egzogennych.
- w zasadzie wszystkie Single Malt szkockiej whisky destylowane są dwukrotnie

Najlepsza whisky

Produkcja whisky szkockiej ze względu na regiony

Produkcję whisky szkockiej możemy podzielić na kilka regionów geograficznych. Destylarnie wytwarzają ten trunek w konkretnym indywidualnym charakterze.

Islay

Islay  to to wyspa na zachodzie Szkocji, której sporą część (około jednej czwartej) stanowią torfowiska. Whisky z tej wyspy cechuje silna torfowość (będąca efektem suszenia słodu w torfowym dymie) oraz morski akcent zapachu. Na Islay mają siedzibę takie destylarnie jak Kilchoman, Bowmore Ardbeg, Laphroaig, Bruichladdich oraz Caol Ila i Bunnahabhain, a także Lagavulin.

Lowlands

To region w południowej Szkocji. Łagodny klimat sprawia, że destylaty dojrzewają w nim nieco szybciej.
Dzięki łagodnym warunkom klimatycznym, destylaty dojrzewają tu szybciej. Mają kwiatowo-owocowy aromat oraz jasną barwę i łagodny smak. Można wymienić takie destylarnie jak Glenkinchie czy Auchentoshan, która słynie z potrójne destylowanej Single Malt oraz destylarnię Bladnoch.

Speyside

To dorzecze rzeki Spey. Określany jest też sercem szkockiej whisky. Szacunkowo ponad 50% gorzelni szkockich produkujących whisky znajduje się na tym terenie. Produkuje się ty między innymi Glenfiddich czy The Glenlivet (jedne z najbardziej popularnych whisky szkockich) oraz Mortlach i Glenfarclas, a także The Macallan.

Highlands

To zdecydowanie największy geograficznie region w południowej części Szkocji. W tej części kraju na ogół produkowana jest whisky z delikatnymi akcentami torfowego dymu np. Glengoyne czy Deanston
Z zachodniej części tego regionu pochodzi whisky o nieco mniejszym kwiatowym akcencie np. Ben Nevis czy też Talsker. Natomiast północną część regionu Highlands cechuje znacznie większa różnorodność.

whisky szkocka1

Whisky szkocka - typy

Single Grain Scotch Whisky – destylowana w kolumnach. Może być także produkowana z innych niesłodowanych zbóż lub słodowanych (oczywiście poza słodowanym jęczmieniem). Zawsze pochodzi z jednej destylarni.
Blended Grain Scotch Whisky – to po prosty mieszanka dwóch lub więcej Single Grain, które destylowano w więcej niż jedna destylarnia
Whisky szkocka Single Malt – pochodzi zawsze z jednej destylarni. Wytwarzana z wody oraz słodowanego jęczmienia bez żadnych innych zbóż. Destylowana jest w alembikach
Whisky szkocka Blended Malt – to po prostu przemieszane dwie lub więcej Single Malt Scotch Whisky oczywiście pochodzących z różnych destylarnii.
Najpopularniejszą odmianą whisky szkockiej jest Blended Scotch Whisky czyli mieszanka jednej lub większej ilości Single Malt z jedną lub więcej Single Grain. Tym typem są znane i cenione marki na świecie takie jak np. Ballantine’s, The Famous Grouse, Dewar's, Johnnie Walker czy Cutty Sark oraz Bells

Szkocka Whisky - Alkohole świata Fire & Ice

to nie tylko najlepsza whisky online ale również wiele innych wykwintnych i różnorodnych alkoholi, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Poznaj różnorodne smaki i zakątki świata oraz lżejszych i mocniejszych trunków. Daj się porwać w tę unikalną podróż dookoła świata. Zobacz nasz asortyment i zamów już dziś wybrane butelki. Czasem szkocka whisky bywa wykorzystywana jako wiodący motyw ozdobny zawarty w projekcie wnętrz stworzonym przez wykwalifikowanych architektów. 
Filtry
Rodzaj whisky
Kraj
Beczka
Smak whisky
8PLN 34900PLN
POMOC EKSPERTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?