WINA

Wino online

Odkryj z nami najlepsze wina świata! Szukasz wina białego, czerwonego czy różowego? A może masz preferowany kraj pochodzenia lub rodzaj? U nas znajdziesz praktycznie każde wino! Zobacz nasz asortyment i znajdź swoje wino online.

Wino - podstawowe informacje

Wino online

Wino to napój alkoholowy wytwarzany z winogron znany już od kilku tysięcy lat. Początkowo wino produkowane było w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Stopniowo upowszechniało się na całym świecie. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów i gatunków wina z najróżniejszych krajów świata.
Nie zawsze wyraz wino odnosi się do napoju alkoholowego wytwarzanego z winogron.
Znamy wiele doskonałych win produkowanych także z innych owoców.
Choć nie ma jednego powszechnie uznanego systemu klasyfikacji win to można je podzielić ze względu na ilość alkoholu na stołowe i wzmacniane. Stołowe wino zawiera 9–15% obj., wino wzmacniane (około 17–22%). Innym popularnym winem jest wino musujące wywodzące się z Francji.

Wino - rodzaje

Klasycznie wino dzielimy na czerwone, białe i różowe. Drugim standardowym podziałem to podział wina na wytrawne i półwytrawne oraz słodkie i pół-słodkie.
Najstarszy podział win opiera się na ich barwie oraz pewnych cechach charakterystycznych dla danego rodzaju:
wino białe (o różnym nasileniu słodyczy ale raczej bardziej kwasowe)
wino czerwone (częściej wytrawne i zazwyczaj bardziej cierpkie),
wino różowe (mieszane)

Wino

5 najważniejszych regionów wina na świecie

Jeśli kiedykolwiek chciałeś być ekspertem od wina, musisz najpierw poznać i opanować podstawy. Znajomość odmian winorośli i regionów winiarskich jest najbardziej podstawowa, o czym powinni wiedzieć wszyscy początkujący i miłośnicy wina. Wynika to z faktu, że oba pomogą ci przeanalizować właściwości win i etykiet na butelkach z winem.
Wierzcie lub nie, na całym świecie jest wiele winnic. Jednak ponad 80% win eksportuje się z Francji, Włoch, Hiszpanii, Ameryki, Argentyny, Australii, Niemiec, Afryki Południowej, Chile i Portugalii.

Francja - i jej słynne wino

To światowe centrum produkcji wina. Inne kraje się na nich wzorują pod wieloma względami. Nic dziwnego.
Francja jest jednym z krajów, które produkują najwięcej wina na świecie. Roczna produkcja tego kraju wynosi około 5000–6000 milionów litrów. Nie wspominając, że klasyczne marki, takie jak Merlot, Cabernet, Shira,  Pinot Noir, Sauvignon i Chardonnay pochodzą z Francji, jak również bardzo znane winnice, takie jak Burgundia, Bordeaux oraz Szampania.

Włochy - to tu praktycznie od początku produkowane jest wino

Wskaźnik produkcji wina we Włoszech wynosi około 4500-5000 milionów litrów rocznie i jest uważany za jednego z największych eksporterów wina na świecie. Mało tego, Włochy mają bardzo wysoki wskaźnik konsumpcji wina, około 42 litrów na osobę! Tak więc 1 milion akrów winnic.

Australia - to świetne południowe wino

W Australii wino to nie tylko napój, ale tak naprawdę ogromny przemysł, który stymuluje gospodarkę kraju, wskaźnik zatrudnienia i turystykę. Australia produkuje około 750 milionów litrów rocznie. Niestety tylko 40% populacji spożywa wina. To ciekawe zwłaszcza na dość dobry marketing tych produktów w tym rejonie.

USA

Stany Zjednoczone są sklasyfikowane poniżej Francji, Włoch i Hiszpanii pod względem produkcji wina. Niespodziewanie 90% amerykańskiego wina pochodzi ze stanu Kalifornia, w którym znajdują się słynne winiarnie, takie jak Napa Valley i hrabstwo Sonoma, gdzie Cabernet Sauvignon i Chardonnay są najczęściej wybieranymi odmianami winogron. Proces produkcji często jest zautomatyzowany z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych.

Chile

Ostatnim krajem uważanym za największego eksportera wina jest Chile. Urok chilijskich win pochodzi z doskonałej mieszanki warunków pogodowych na wybrzeżu Francji i Pacyfiku. Podczas pobytu w Chile musisz spróbować win czerwonych Cabernet Sauvignon, czerwonego wina Merlot, a zwłaszcza czerwonego wina Carmenere, które pochodzi z Bordeaux.

winnice

Jak wybrać najlepsze wino online?

Najpierw zastanów się nad tym czy wolisz smak cierpki czy może bardziej słodki. Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie będziesz wiedzieć czy lepiej skierować swój wzrok ku bardziej klasycznemu winu czerwonemu czy może bardziej zasmakuje Ci lekkie wino różowe albo białe. 
W zależności od ceny rekomendujemy wina z powyższych regionów świata. Większość z nich znajdziecie w naszej ofercie. Znajdź z nami swoje ulubione wino!  Alkohole świata Fire & Ice to nie tylko unikalne wino ale również wiele innych trunków.
Filtry
Kolor
Smak
Rodzaj
3PLN 400PLN
POMOC EKSPERTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?