WINA

Wino online

Odkryj z nami najlepsze wina świata! Szukasz wina białego, czerwonego czy różowego? A może masz preferowany kraj pochodzenia lub rodzaj? U nas znajdziesz praktycznie każde wino! Zobacz nasz asortyment i znajdź swoje wino online.

Wino - podstawowe informacje

Wino online

Wino to napój alkoholowy wytwarzany z winogron znany już od kilku tysięcy lat. Początkowo ono produkowane było w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Stopniowo upowszechniało się na całym świecie. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów i gatunków wina, które różnią się od siebie w zależności od kraju pochodzenia. Warto pamiętać, że nie zawsze określenie „wino” odnosi się do napoju alkoholowego wytwarzanego z winogron. Na rynku znaleźć można wiele doskonałych win produkowanych także z innych owoców.

Choć nie ma jednego powszechnie uznanego systemu klasyfikacji win, to można je podzielić, ze względu na ilość alkoholu, na stołowe i wzmacniane. Stołowe wino charakteryzuje się zawartością alkoholu w granicach 9-15%, natomiast wina wzmacniane - około 17–22%. 

Wino - rodzaje

Klasycznie wino dzielimy na czerwone, białe i różowe. Drugim standardowym podziałem to podział wina na wytrawne i półwytrawne oraz słodkie i pół-słodkie.
Najstarszy podział win opiera się na ich barwie oraz pewnych cechach charakterystycznych dla danego rodzaju:

Wina białe

Wino białe - powstaje z białych odmian winogron. Do najpopularniejszych szczepów zalicza się Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, Gewurtzraminer, Pinot Gris/Grigio, Airen oraz Muscat. Z białych win słynie przede wszystkim Francja (Burgundia, Doliny Loary, Bordeaux, Alzacja), Niemcy oraz Węgry. Popularne są też wina z tzw. Nowego Świata, czyli m.in. Australii, Nowej Zelandii czy Argentyny. Ze względu na smak wina białe można podzielić na lekkie, wytrwane, orzeźwiające (np. ze szczepów Pinot Gris czy Sauvignon Blanc), wyraziste z nutami wanilii i śmietany (np. Chardonnay) oraz o zapachu słodkich owoców i różnym poziomie słodyczy (np. Riesling i Chenin Blanc). Wina białe mogą powstawać też winogron czerwonych, ponieważ barwnik skupiony jest w skórkach – to oznacza, że oddzielając skórki, można wytworzyć wino białe z moszczu. Takie praktyki są jednak rzadko stosowane.

Wino czerwone

Wino czerwone - częściej wytrawne i zazwyczaj bardziej cierpkie. Produkuje się je z ciemnych winogron. Kolor pozyskuje z barwnika zawartego w skórkach owoców. Co ciekawe, wino czerwone zawiera najwięcej przeciwutleniaczy, które mogą chronić przed różnymi schorzeniami, między innymi miażdżycą czy rozwojem chorób nowotworowych. Czerwone wina dobrze komponują się z jedzeniem, na przykład z serami, grillowanym mięsem czy niektórymi gatunkami ryb. Najczęściej uprawiane szczepy, z których wytwarza się ten typ wina, to: Merlot, Pinot Noir, Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Gamay.

Wina różowe

Wino różowe – może przybierać kolory od pomarańczowego po intensywny fiolet. Wytwarza się je przede wszystkim z czerwonych odmian winogron, a w smaku są orzeźwiające, z wyraźnym owocowym aromatem. Dojrzewają bardzo krótko, zazwyczaj około 6-8 tygodni. Oprócz używania tradycyjnych metod, wino różowe można wytwarzać również poprzez dodanie wina białego do wina czerwonego, jednak taki sposób jest potępiany w większości regionów winiarskich – we Francji jest wręcz zakazany we wszystkich regionach z wyjątkiem Szampanii.

Wino

5 najważniejszych regionów wina na świecie

Znajomość odmian winorośli i regionów winiarskich jest najbardziej podstawową wiedzą, którą muszą posiąść wszyscy miłośnicy wina. Choć produkuje się je na całym świecie, ponad 80% win eksportuje się z Francji, Włoch, Hiszpanii, USA, Argentyny, Australii, Niemiec, Afryki Południowej, Chile i Portugalii.

Francja i jej słynne wino

To światowe centrum produkcji wina. Inne kraje wzorują się na francuskich producentach pod wieloma względami. Nic dziwnego! Francja jest jednym z krajów, które produkują najwięcej wina na świecie. Roczna produkcja tego kraju wynosi około 5000–6000 milionów litrów. Klasyczne marki, takie jak Merlot, Cabernet, Shira, Pinot Noir, Sauvignon i Chardonnay pochodzą właśnie z Francji, słynne są również winnice w Burgundii, Bordeaux oraz Szampanii.

Włochy

Wskaźnik produkcji wina we Włoszech wynosi około 4500-5000 milionów litrów rocznie, dzięki czemu ten kraj jest uważany za jednego z największych eksporterów wina na świecie. Mało tego, Włochy mają bardzo wysoki wskaźnik konsumpcji tego alkoholu tj.  około 42 litrów na osobę!

Australijskie wina

W Australii wino to nie tylko napój, ale tak naprawdę ogromny segment przemysłu, który stymuluje gospodarkę kraju, wskaźnik zatrudnienia i turystykę. Australia produkuje około 750 milionów litrów rocznie. To ciekawe zwłaszcza na dość dobry marketing tych produktów w tym rejonie.

Wina z USA

Stany Zjednoczone są sklasyfikowane poniżej Francji i Włoch pod względem produkcji wina. Aż 90% amerykańskiego pochodzi ze stanu Kalifornia, w którym znajdują się słynne winiarnie, takie jak Napa Valley i hrabstwo Sonoma, gdzie najczęściej wybiera się odmiany winogron Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Proces produkcji w USA często jest zautomatyzowany z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych.

Chile

Ostatnim krajem uważanym za największego eksportera wina jest Chile. Urok chilijskich win pochodzi z doskonałej mieszanki warunków pogodowych. Podczas pobytu w Chile koniecznie trzeba spróbować win czerwonych Cabernet Sauvignon, Merlot i Carmenere.

winnice

Jak wybrać najlepsze wino online?

Najpierw należy zastanowić się nad smakiem: wolisz smak cierpki, delikatny czy może bardziej słodki? Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz wiedzieć, czy lepiej skierować swój wzrok ku bardziej klasycznemu winu czerwonemu, czy może bardziej zasmakują ci lekkie wina różowe albo białe. W naszej ofercie znaleźć można wina z całego świata. Bogaty wybór win białych, czerwonych, różowych, słodkich, półsłodkich czy wytrawnych sprawia, że każdy z pewnością dobierze taką odmianę, która podbije serce i podniebienie!
Filtry
Kolor
Smak
Rodzaj
3PLN 639PLN
POMOC EKSPERTA:
Pn - Pt
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?