BRANDY

Brandy - sklep internetowy

Nazwa brandy wywodzi swoją nazwę od holenderskiego słowa brandewijn, oznaczającego „palone wino”. Jest to likier destylowany z wina lub innych sfermentowanych soków owocowych. Standardowo robi się ją z winogron, tak jak wino. Można go jednak zrobić z innymi owocami, w tym jabłkami, morelami i wiśniami. Są one zazwyczaj klasyfikowane jako „smakowe”. Brandy jest produkowana na całym świecie, a niektóre regiony są znane z produkcji w określonych stylach.
brandy

Jak wytwarzane jest brandy?

Brandy są łatwe w produkcji. Sfermentowaną ciecz gotuje się w temperaturze między temperaturą wrzenia alkoholu etylowego a temperaturą wrzenia wody. Powstałe opary są zbierane i schładzane. Schłodzone opary zawierają większość alkoholu z oryginalnej cieczy wraz z częścią wody. Aby wypuścić więcej wody, zawsze oszczędzając alkohol, proces destylacji można powtórzyć kilka razy w zależności od pożądanej zawartości alkoholu. Ten proces jest używany do produkcji brandy zarówno szlachetnej, jak i masowej, chociaż produkty końcowe są diametralnie różne. Proces wytwarzania różni się w zależności od odmiany i destylarni, istnieją cztery podstawowe etapy jej produkcji. Najpierw owoc jest fermentowany do wina, które jest następnie destylowane do alkoholu. Po zakończeniu procesu destylacji rozpoczyna się proces starzenia. Ten krok jest kluczem do zróżnicowania jakości i różnorodności. Większość jest butelkowana z zawartością 40% alkoholu (ABV, 80 proof).

Jak smakuje brandy?

Ogólnie jest raczej słodka i owocowa. To nie jest syropowata słodycz, ale jest subtelnie słodka. Brandy ma alkoholowy poncz i dębowe niuanse whisky zmieszane z miękkością słodkiego wina. Im starsza jest, tym bardziej łagodny i dębowy jest jej smak. Ponadto owocowe i poszczególne style będą miały inny smak niż standardowy na bazie winogron.


brandy sklep internetowy

Typy brandy

Istnieje wiele stylów i typów tego szlachetnego trunku. Oprócz tych, które są po prostu brandy (zrobione z winogron), istnieją specjalne oznaczenia oparte na miejscu produkcji i konkretnych metodach produkcji:

Amerykańska brandy 

Podobnie jak w innych krajach na świecie, wiele marek jest produkowanych w Stanach Zjednoczonych i nie ma specjalnych oznaczeń, takich jak brandy francuskie i hiszpańskie. 

Tradycyjnie większość amerykańskich produkowano na zachodnim wybrzeżu z winogron uprawianych w słynnych regionach winiarskich. Sytuacja się zmienia, ponieważ coraz więcej gorzelników rzemieślniczych produkuje świetne brandy, często z lokalnych winogron. Tak jak lokalne winiarnie rozwinęły się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, tak samo rozwinęła się amerykańska.

Armagnac

Armagnac to kolejna francuska brandy chroniona przez AOC. Jest produkowany w regionie Armagnac w Gaskonii w południowo-zachodniej Francji. Podobnie jak Cognac, istnieją wytyczne dotyczące odmian winogron i metod produkcji. Na przykład dąb Limousin i Troncais są używane do beczek, w których dojrzewa Armagnac. Te rodzaje drewna mają zasadnicze znaczenie dla silnego smaku spirytusu i, poza regionem, pomagają odróżnić go od koniaku. Niektóre Armagnac spędzają w beczce do 30 lat, choć minimum to jeden rok.

Koniak

Koniak jest często uważany za styl z wyższej półki i może być dość drogi, chociaż dostępne są butelki w rozsądnych cenach. Jest chroniony przez AOC Cognac (appellation d'origine contrôlée, czyli nazwa pochodzenia), a zgodnie z prawem może być produkowany tylko w regionie Cognac we Francji. Koniak musi być zrobiony w 90% z winogron ugni blanc, folle blanche i / lub colombard. Pozostałą część może stanowić inna lista zatwierdzonych winogron. Wino produkowane z tych winogron ma wysoką kwasowość i niską zawartość alkoholu, co pomaga nadać koniakowi atrakcyjny smak.

karafka z brandy

Hiszpańska brandy


Pochodzi z Andaluzji - regionu Hiszpanii i została pierwotnie opracowana do celów leczniczych. Częściej nazywany jest brandy de Jerez i wykorzystuje system solera polegający na dodawaniu młodych alkoholi do starszych beczek podczas leżakowania. Te są zwykle słodsze i mają pełniejszy smak niż inne.

Pisco

Pisco to brandy z Ameryki Południowej, produkowany głównie w Peru i Chile. Istnieją cztery style pisco, określone przez użyte winogrona: pisco puro, pisco aromatico, pisco acholado i pisco mosto verde. Zwykle jest butelkowany z wyższą próbą niż inne, od 30 do 50 procent ABV (od 60 do 100 stopni).

Podsumowanie

Brandy, napój alkoholowy destylowany z wina lub sfermentowanego zacieru owocowego. Termin użyty samodzielnie ogólnie odnosi się do produktu winogronowego; brandy wytwarzane z win lub sfermentowanych zacierów z innych owoców są powszechnie identyfikowane za pomocą nazwy konkretnego owocu. Z wyjątkiem niektórych rodzajów owoców, znanych jako białe, brandy zwykle dojrzewają. Starzenie się w drewnianych pojemnikach pogłębia kolor do bursztynu, użycie wyłożonych parafiną beczek lub naczyń glinianych pozwala na zachowanie pierwotnego, klarownego koloru, a dodatek roztworu karmelu przyciemnia kolor. Brandy są zwykle podawane same lub z napojem gazowanym jako napoje po kolacji. Służą do aromatyzowania napojów mieszanych i różnych dań deserowych oraz jako paliwo do rozpalania płomieni w takich płonących potrawach jak naleśniki suzette i wiśnie jubileuszowe. Brandy jest również używana jako spirytus bazowy do produkcji innego rodzaju destylowanego trunku - likieru.

Szukając wyjątkowych i unikalnych alkoholi z całego świata na pewno ta kategoria spełni wasze oczekiwania. Mnóstwo butelek z całego świata. Nasz sklep internetowy to również szeroki wybór innych trunków popularnych w różnych krajach. Zapraszamy was w podróż po nieznanych lądach różnorodności smakowej oraz siły napojów alkoholowych. Świetnym przykładem może być tutaj gin, którego posiadamy w naszym asortymencie dziesiątki jak nie setki. W ten sposób każdy może znaleźć coś dla siebie. Bez względu na to czy preferujesz piwo, wino, whisky, szampana czy brandy zawsze będziesz w stanie znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Filtry
23PLN 520PLN
POMOC EKSPERTA:
8:00 - 16:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?