WHISKY

Whisky online

Wybierz swoją ulubioną whisky i zamów ją już dziś w naszym sklepie internetowym. Oferujemy różne odmiany, najwyższej jakości whisky online w tym najlepszą whisky szkocką!

Czym jest whisky i skąd pochodzi?

Whisky to napój alkoholowy wytwarzany procesem destylacji zacieru zbożowego. Dojrzewa zazwyczaj w dębowych beczkach. Jej pochodzenie to główne kraje anglojęzyczne takie jak Szkocja i Irlandia praz USA i Kanada. W języku polskim słowo whisky jest nieodmienne. Krajem z którego prawdopodobnie wywodzi się ten trunek to Irlandia. Informacje mówią, że tamtejsi mnisi pędzili ten alkohol już około 7 wieku. Wówczas był to płyn głównie stosowany w celach leczniczych. Wytwarzany poprzez destylację oraz fermentację produktów owocowych. Miał przedłużać życie oraz łagodzić różne niedogodności. Według różnych źródeł whisky mogła zostać wynaleziona przez świętego Patryka.

Rodzaje i gatunki

W ofercie naszego sklepu internetowego online znajdziecie whisky szkocką, irlandzką i japońską, a także burbon (opisy tych typów znajdziecie poniżej).

Whisky dzielimy na blend, single malt i single cask.

Ten szlachetny trunek posiadamy w wielu różnych smakach np. whisky torfową czy też dymną, a także łagodną i owocową. 

Whisky z naszej oferty leżakują w różnych beczkach np. po rumie, po sherry, po oloroso, po pedr ximenes czy też po burbonie lub po winie.

Znajdziecie u nas 15 czy 20 letnie whisky. Oczywiście jedną z najbardziej znanych i popularnych jest szkocka whisky, która także znajduje się w naszej ofercie.

Typologia whisky

Alkohol ten produkowany jest w wielu różnych regionach świata. W tym celu wykorzystuje się różne metody oraz nieco inne standardy jakościowe. Dlatego też warto lepiej poznać poszczególne gatunki tego trunku oraz ich specyfikę.

Jako że whisky produkowana jest w wielu regionach świata za pomocą nieco odmiennych metod i przy przestrzeganiu odmiennych standardów jakości, przydatne wydaje się pobieżne chociaż rozeznanie w jej rozlicznych gatunkach. Ze względu na kraj pochodzenia whisky podzielić możemy na:

Whisky szkocka

Przez niektórych uznawana jest jako inny gatunek alkoholu tzw. „Scotch”. Wytwarzana jest tylko w Szkocji. W całości produkowana jest ze słodu jęczmiennego czyli single malt lub wymieszana z whisky tworzonego z innych zbóż czyli tzw. Blended. Dojrzewa ona w dębowych oraz używanych beczkach przez co najmniej 3 lata. Jeśli chodzi o najbardziej popularne single malt to będą to np. Glenmorangie, Laphroaig oraz the Balvenie i Ardbeg, a także Glenfiddich.

Natomiast najbardziej popularne szkockie whisky blend to Johnnie Walker oraz Ballantine’s, a także Grant's i Chivas Regal, Teacher's, The Famous Grouse.

Whiskey amerykańska

Wytwarzana jest tylko na terenie USA. Głównymi produktami wykorzystywanymi w produkcji są kukurydza, żyto oraz słód jęczmienny i pszenica. Ta odmiana dojrzewa w nowych drewnianych (dębowych) beczkach przez okres minimum 2 lat. Whisky amerykańskie dzielimy na burbony (pochodzi z hrabstwa Bourbon) oraz Tennesse Whiskey, a także wiele innych mniejszych regionów w tym kraju.

Najbardziej popularnymi gatunkami w tym kraju są Jack Daniel’s, Elijah Craig, Jim Beam, Wild Turkey, Maker's Mark

Whisky irlandzka

Produkowana jest w Irlandii, a głównym składnikiem jest jęczmień i jego słód. Destylowana jest ona 3 razy i dojrzewa przez okres co najmniej 3 lat.

Do najbardziej popularnych na tym rynku możemy zaliczyć marki takie jak np. Paddy, Powers, Jameson oraz Midleton Very Rare, a także Redbreast.

Oczywiście jest również wiele innych znanych i lubianych marek na tym rynku np. Kilbeggan (jedna z najstarszych destylarni). Bushmills, która jest dość znaną marką na świecie. Do innych można zaliczyć Tullamore Dew.

Japońska whisky

Produkcja rozpocząta została w 1924 roku w Japonii.

Whisky japońska wzoruje się na procesie produkcyjnym szkockiej whisky szkockiej.

Do najbardziej popularnych i rozpoznawalnych marek można zaliczyć Yamazaki oraz Nikka. Jej renoma ciągle rośnie na świecie pomimo tego, że tradycja wytwarzania nie jest aż tak długa jak w innych krajach na świecie. W Japonii produkuje się bardzo dużo różnych blendów. Cechuje je to, że w obrębie jednej destylarni – skład mieszanki – wytwarza się z różnych wersji. To sprawia, że każda destylarnia wytwarza bardzo zróżnicowaną wersje tego szlachetnego trunku.

Wybierz najlepszą whisky online i zamów już dziś!


Znajdziesz u nas również inne najlepsze alkohole świata!

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą alkoholu online naszego sklepu internetowego!

Filtry
8PLN 34900PLN
POMOC EKSPERTA:
9:00 - 22:00
+48 661 812 020

Newsletter
Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?